czwartek, 26 marca 2015

Trasa rowerowa Szczawnica

Trasa rowerowa Szczawnica Czerwony Klasztor

Ścieżka rowerowa w Szczawnicy

 Od mniej więcej tygodnia słucham opowieści moich znajomych o ich wyprawach rowerowych w Szczawnicy. Dzisiaj postanowiłem wygospodarować 2 godz. wolnego czasu i rozpocząć swój sezon rowerowy. Jeszcze w domu miałem dość ambitne plany i trasy ok 70 km, na szczęście odezwał się rozsądek i trochę spuściłem z tonu. Co prawda zimę spędziłem dość aktywnie, a to długie spacery po Pieninach lub jazda na nartach w Szczawnicy. Po paruset pierwszych tego roku metrach jazdy na rowerze, okazało się że trochę zbyt ciepło się ubrałem, powietrza w oponach brakuje i nie zabrałem nic do picia.
Pozostało mi jechać bardzo dobrze znana mi trasa rowerową do Czerwonego Klasztoru, paru znajomych przejechało już w tym roku tą trasę wiec wiedziałem czego mogę się spodziewać



Tradycyjnie zjazd na ul. Zawodzie i droga o bardzo małym ruchu samochodowym docieram w okolice Kolejki linowej na Palenicę. Właśnie tam w okresie zimowym łączy się droga publiczna, trasa narciarska z Palenicy i ścieżka rowerowa. W tym właśnie miejscu w zimie jest ponad metr śniegu, na szczęście jest już koniec marca i wczoraj zjechał chyba już ostatni narciarz, wiec śniegu jest tylko ok 50 cm.
Początek trasy rowerowej w Szczawnicy
Początek trasy rowerowej w Szczawnicy
Na prawo ścieżka rowerowa w Szczawnicy
Na prawo ścieżka rowerowa w Szczawnicy
Ścieżka rowerowa w Szczawnicy
Ścieżka rowerowa w Szczawnicy
Wiosna już zawitała w Pieniny i szczawnickie słońce stopiło pozostał po okresie zimowym śnieg, trasa rowerowa jest czysta i sucha  nie pozostaje mi nic innego jak depnąć na pedały i jak najszybciej dojechać do Pienin. Dużą zaletą jazdy na rowerze wczesną wiosna i późną jesienią jest brak rowerzystów i spacerowiczów. Po drodze mijam tylko jedną panią wyprowadzającą swojego pieska i po paru minutach jestem już w Pieninach.
Pieniny ścieżka rowerowa
Pieniny ścieżka rowerowa
Szczawnica przystań
Szczawnica przystań i Kotońka

Pieniny pawilon PPN
Pieniny pawilon PPN

Ścieżka rowerowa do Czerwonego Klasztoru

Podobnie jak na ścieżce rowerowej w Szczawnicy w Pieninach także pusto, potwierdza to tylko moje przekonanie że dobrze wybrałem termin na swój pierwszy wyjazd na rowerze. czym bliżej granicy ze Słowacją na trasie pojawiają się pozostałości lodu i miejscami jest mokro. Po minięciu granicy asfaltowa ścieżka rowerowa zamienia się w drogę szutrową, o dziwo sucha.
Plan ścieżki rowerowej do Czerwonego Klasztoru
Plan ścieżki rowerowej do Czerwonego Klasztoru
Skręcamy wiec w prawo i już za pierwszym zakrętem spodziewane trudności około 0,5 km drogi pokrytej lodem. Na szczęście poboczem można spokojnie przejechać omijając śliski odcinek drogi, na całym słowackim odcinku występują jeszcze dwa takie miejsca w połowie i tuz przed Czerwonym Klasztorem.
Droga pienińska zimą
Droga pienińska zimą
Trasa rowerowa w Pieninach zimą
Trasa rowerowa w Pieninach zimą

Zimowa droga Pienińska
Zimowa droga Pienińska
Takich miejsc jest w sumie 3 o długości łącznej ok 1,5 km. więc nie jest źle, pozostałe odcinki są  suche prawie jak latem.
ścieżka rowerowa na Słowacji
ścieżka rowerowa na Słowacji
Pieniny trasa rowerowa
Pieniny trasa rowerowa

droga do Czerwonego Klasztoru
droga do Czerwonego Klasztoru


Prawie bo ścieżka rowerowa po słowackiej stronie nie jest jeszcze uprzątnięta z mniejszych gałęzi i kamieni co trochę utrudnia jazdę ale i urozmaica.
Wiosenna droga pienińska
Wiosenna droga pienińska

Droga pienińska w marcu
Droga pienińska w marcu

Pozostało tylko dojechać na pole namiotowe pod Trzema Koronami tam chwilę odpocząć i nacieszyć się widokiem na Pieniny. Podobnie jak w Polsce i na Słowacji pusto na całym 12 km. odcinku spotkałem raptem 7 osób w oby dwóch kierunkach i to w okolicy Szczawnicy i Czerwonego Klasztoru.

Trzy Korony inaczej
Trzy Korony z innej niż zazwyczaj strony
rowerem pod Trzy Korony
rowerem pod Trzy Korony

Wybór trasy rowerowej do Czerwonego Klasztoru, jak na pierwszy tegoroczny wypad był w 100% trafny, pomimo niespodzianki jaka przytrafiła się w drodze powrotnej, zresztą sami zobaczcie na poniższym  filmie.















poniedziałek, 9 marca 2015

Atrakcje w Szczawnicy Palenica

Atrakcje w Szczawnicy Palenica

Początek marca temperatura wprost idealna do niedzielnego spaceru w góry. Wyglądając przez okno widać jeszcze duże płaty śniegu na planowanie trasie spaceru, więc ubiór zimowo- wiosenny. Na samym szczycie Palenicy w Szczawnicy, na pewno będzie jeszcze ponad 0,5 m. śniegu, tam przecież znajdują się trasy  i wyciągi narciarskie na Palenicy.
Trzy korony w Pieninach
Trzy korony w Pieninach





Na sam szczyt góry wyjeżdżamy kolejką linową na Palenicę i po ok. 10 min. jesteśmy na szczycie, tutaj aura raczej zimowa i obok nas śmigają niedzielni narciarze.

wyciągi na Szafranówce
wyciągi na Szafranówce

Szczawnica Palenica
Szczawnica Palenica


Palenica widok na Tatry
Palenica widok na Tatry


Schodzimy ze szczytu Palenicy i obok wyciągu na Szafranówkę po wyratrakowanym śniegu wchodzimy na szczyt, tam opuszczamy trasy narciarskie i niebieskim szlakiem idziemy granicą polsko-słowacką.
wyciąg narciarski na Szafranówkę
wyciąg narciarski na Szafranówkę

Palenica z Szafranówki
Palenica z Szafranówki


Niebieski szlak z Palenicy
Niebieski szlak z Palenicy

Szczawnica granica
Szczawnica granica

Początkowo szlak prowadzi lasem, ścieżka w miarę dobrze wydeptana w śniegu ale idzie się dość łatwo i przyjemnie, raz jesteśmy po polskiej stronie granicy a za chwilę po słowackiej. Na szczęście Straż Graniczna nie pilnuje już tej granicy i w praktyce możemy dość swobodnie omijać złamane drzewa czy też zabłocone odcinki szlaku. We wcześniejszym wpisie już trochę opisałem ten szlak, jest to jedna z dróg prowadzących  wycieczka na Jarmutę. Po wyjściu z zalesionego odcinka trasy po lewej stronie widok na Szczawnice, po prawej Słowacja i w oddali słowackie Tatry a na północnym wschodzie góra Jarmuta. Właśnie w tamtym kierunku maszerujemy.
Szczawnica Jarmuta
Szczawnica Jarmuta

Szczawnica Tatry
Widok na Tatry słowackie

Widok na Szczawnicę
Widok na Szczawnicę


A powyżej Szczawnicy Bereśnik (opisana we wpisie Wycieczka na Bryjarkę) a już całkiem w oddali widać nadajnik radiowo telewizyjny na Przehybie. To tam w zeszłym roku odbyłem wycieczkę rowerową na Przehybę w tym roku mam zamiar zrobić powtórkę ale już inną trasa, najprawdopodobniej z Jazowska.
Przehyba
Przehyba

Wycieczka bardzo udana, pogoda wspaniała i naprawdę warto było poświęcić dwie godziny w to niedzielne południe.
Małe Pieniny zimą
Małe Pieniny zimą


Małe Pieniny widok na Trzy Korony
Małe Pieniny widok na Trzy Korony


Szczyt Jarmuty
Szczyt Jarmuty

zima w Szczawnicy
zima w Szczawnicy





poniedziałek, 2 marca 2015

Atrakcje zimą- wyciąg Zebra w Białce

Wyciąg Zebra w Białce Tatrzańskiej.


Pierwszy dzień marca zapowiadał się pięknie, o 7.00 trzy stopnie na minusie, szybka narada co robić w tak ładnie zapowiadający się dzień i jeszcze szybsza decyzja- narty. Wszystkie wyciągi narciarskie w najbliższej okolicy już zaliczone w tym roku, więc jedziemy na Słowację. Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, z każdą minutą słońce coraz wyżej i temperatura rośnie. mijamy po drodze wcześniej już opisywany wyciąg narciarski SKI Slovenská Ves. Pomimo ujemnej temperatury postanawiamy nie korzystać z tego wyciągu, marcowe słońce i dodatnia temperatura szybko zmienią super przygotowaną trasę i jazda nie będzie już taką przyjemnością jakiej szukamy.
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej
Wyciąg narciarski Zebra cennik
Wyciąg narciarski Zebra cennik

Nadkładamy trochę drogi i jedziemy w Tatry na narty, pozostawiając po drodze ładny ale też nasłoneczniony Ośrodek narciarski Bachledova Dolina i jedziemy w poszukiwaniu lepszych warunków narciarskich bliżej Tatr. Czym bliżej gór tym pogoda się pogarsza, chmury coraz niżej, trochę szkoda nam polskiego słońca i żałujemy że wybraliśmy Słowację. Wjeżdżamy do miejscowości Ždziar i po paruset metrach zajeżdżamy na parking do wcześniej już opisywanego Ośrodka narciarskiego Strednica w Ždiarze. Na parkingu już sporo aut w większości Słowaków, Czechów i Polaków, są też Niemcy i Węgrzy, przed zakupem karnetów sprawdzamy śnieg, jest wyborny :-) nie pozostaje nam nic tylko kupić karnety i na stok. W tejże chwili podjeżdżają dwa autokary z młodzieżą a z nich wybiega setka młodych narciarzy- o nie w takich warunkach nie będziemy jeździć tym bardziej że karnety są czasowe i kolejka przy kołowrotku ogranicza liczbę zjazdów.



Wracamy więc do Polski po drodze mijamy Ośrodek narciarski w Jurgowie i zajeżdżamy do Białki Tatrzańskiej. Mamy tam swój ulubiony wyciąg Zebra, skręcamy więc w wąską polną drogę i po ok pół kilometra jazdy parkujemy tuż przy wyciągu narciarskim. Nie jest on może tak znany jak Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, ale właśnie dlatego nam odpowiada.


Wyciąg narciarski Zebra trasy narciarskie
Wyciąg narciarski Zebra trasy narciarskie


Trasa narciarska Zebra w Białce
Trasa narciarska Zebra w Białce
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej zlokalizowanyjest w Białce Tatrzańskiej pomiędzy Kaniówką, a Banią i Kotelnicą, dla miłośników białego szaleństwa przygotowała 2 trasy o łącznej długości ok 950 m. o łatwym i bardzo łatwym poziomie trudności.  Znajdują się tu świetne trasy narciarskie o długości 750 i 200 metrów. Przygotowana trasa ma przepustowość od 400 do 750 osób na godzinę, a stok ma różnicę wzniesień 112 metrów i zakończony jest wypłaszczeniem. Stok jest położony od strony wschodniej. Wyciąg "Zebra" jest przygotowana do przyjęcia narciarzy zarówno w dzień jak i w nocy, o czym świadczy zamontowane oświetlenie. W przeciwieństwie do innych wyciągów istnieje możliwość zakupu karnetu na ilość zjazdów, jest to o tyle korzystne iż mamy pewność że płacimy tylko za zjazdy, a nie spędzony czas np. w kolejce.
Białka Tatrz. Zebra
Białka Tatrz. wyciąg Zebra

Wyciąg Zebra trasa narciarska
Wyciąg Zebra trasa narciarska

Atuty Wyciągu Zebra w Białce Tatrzańskiej :
- łatwość tras
- długość tras narciarskich
- sztuczne zaśnieżanie
- szkółka narciarska
- zaplecze gastronomiczne
- darmowy grill, można samodzielnie go rozpalić i usmażyć własne kiełbaski
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- wypożyczania sprzętu narciarskiego i serwis
- miła i pomocna obsługa
Wyciąg Zebra darmowy grill
Wyciąg Zebra darmowy grill

Wyciąg Zebra zaplecze gastronomiczne
Wyciąg Zebra zaplecze gastronomiczne 


Jedyny minus jaki  zauważyłem to wąska droga dojazdowa do wyciągu, jednakże częste zatoczki nie utrudniają dojazdu na parking.

Powołując się na rozmowę z właścicielem wyciągu Zebra w Białce Tatrzańskiej poszusować będziemy mogli na trasach jeszcze ok. 2 tygodni. Wiec jeśli lubicie łagodne stoki i dobrze przygotowane trasy narciarskie spieszcie się.