niedziela, 8 lutego 2015

Atrakcje zima- SKI Slovenská Ves

Narty na Słowacji- SKI Slovenská Ves

Niespełna 50 km. od Szczawnicy i 24 km. od granicy z Polską zaraz po zjeździe z Magury zlokalizowany jest mały ośrodek narciarski Ski Ľandy - Slovenská Ves. Zastanawia Was dlaczego mając tyle ośrodków narciarskich w Pieninach jadę na narty na Słowację, z bardzo prostego powodu- urozmaicenia.
Wyjeżdżając ze Szczawnicy po drodze mijamy kolejkę linową na Palenice, wyciąg w Krościenku Stajkowa, i tuz przed granicą polsko-słowacką wyciąg Polana Sosny w Niedzicy.

Przekraczamy granicę i skręcamy w prawo w kierunku na Stara Wieś Spiska w oddali  podziwiamy Tatry z drugim co do wysokości szczytem Łomnica. Po minięciu miejscowości Relow, kreta i dość stroma droga wyjeżdżamy na Magurska przełęcz. Warto się tutaj zatrzymać i rzucić okiem na przepiękne widoki na Tatry i Pieniny. Pomimo "białej szaty" drogi na Słowacji są dość dobrze utrzymane i wyjazd na wysokość 949 m.n.p.m.
Magurska przełęcz
Magurska przełęcz

Widok na Tatry
Widok na Tatry




Zaraz po zjeździe z przełęczy skręcamy w lewo i polna droga docieramy na parking przy wyciągu narciarskim.
Widok na wyciąg SKI Slovenská Ves
Widok na wyciąg SKI Slovenská Ves
dojazd do wyciągu SKI Slovenská Ves
dojazd do wyciągu SKI Slovenská Ves
Trasa narciarska SKI Slovenská Ves
Trasa narciarska SKI Slovenská Ves
Auto zostawiamy na pobliskim darmowym parkingu i idziemy zobaczyć na jakość trasy i sam wyciąg. Jak widać na powyższym zdjęciu, trasa jest super przygotowana, śnieg lekki i sypki wiec nie pozostaje nam nic innego tylko zakup karnetów i jazda na nartach.
wyciąg i trasa narciarska SKI Slovenská Ves
wyciąg i trasa narciarska SKI Slovenská Ves
W kasie lekkie zaskoczenie, w przeciwieństwie do innych wyciągów narciarskich na Słowacji, gdzie karnet 2 godzinny kosztuje ok 10-13 euro, tutaj płacimy tylko 5 Euro za dwu godzinną jazdę.Sam wyciąg jest raczej nowy i nowoczesny, przy zakładaniu tależyka nie szarpie i jazda na górę wyciągu to przyjemność. Na górnej stacji wyciągu znajdziemy toalety i restaurację z tarasem widokowym.
trasa narciarska SKI Slovenská Ves
Tak wyglądała trasa narciarska
trasa narciarska SKI Slovenská Ves
trasa

widok na Tary
3
widok na trasę z góry
Trochę nie udany filmik z jazdy na wyciągu narciarskim SKI Slovenská Ves, cóż trudno filmować telefonem i jechać na nartach.

ławeczki do odpoczynku
Wyciąg narciarski SKI Slovenská Ves dla miłośników białego szaleństwa przygotowała 2 trasy o łącznej długości ok 500 m. o łatwym i bardzo łatwym poziomie trudności.
Tuż obok wyciągu orczykowego , przygotowano wyciąg linowy ok. 20 m.dla małych dzieci i uczących się dopiero jeździć na nartach.
ośla łączka i wyciąg linowy


Na plus tego wyciągu przemawiają:
- sztuczne zaśnieżanie
- oświetlenie
- zaplecze gastronomiczne
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- atrakcyjne widoki na Tatry i pobliskie wzniesienia
- trasa dla najmłodszych i stok do jazdy na sankach
- atrakcyjna cena 5 Euro za 2 godz.
- brak tłumów na stoku

Na minus ośrodka narciarskiego SKI Slovenská Ves przemawiają:
- tylko jedna tras narciarska
- toalety, restauracja na górze wyciągu

Położenie na nasłonecznionym stoku sprawia, że wyciąg nie zawsze jest czynny ( w zeszłym roku w ogóle nie został uruchomiony) i należy mieć zapasowy cel podróży np Ski Bachledova Dolina - Jezersko. Ze względu na duże opady śniegu nie wybrałem się tam dzisiaj, ale mam nadzieję opisać Wam ten ośrodek narciarski jeszcze w tym sezonie.