wtorek, 26 maja 2015

Rowerem po Szczawnicy

Trasa rowerowa ze Szczawnicy- Jaworki- Biała Woda- Szczawnica.

trasa rowerowa Szczawnica Jaworki
trasa rowerowa Szczawnica Jaworki

W przednich wpisach opisywałem łatwiejsze trasy rowerowe, przeznaczone dla początkujących rowerzystów, rodzin z dziećmi, atrakcyjne pod względem widokowym i bardziej rekreacyjne. Przyszła więc pora zaproponować trasy rowerowe trudniejsze, bardziej wymagające pod względem fizycznym i raczej mało uczęszczane. Ciekawą propozycją powinna być trasa rowerowa Szczawnica-Jaworki- Biała Woda.
Tradycyjnie rozpoczynamy jazdę na rowerze w Szczawnicy i jedziemy w kierunku Jaworek, delikatnie pod górkę drogą asfaltową o dość sporym ruchu zostawiamy za sobą ostatnie zabudowania Szczawnicy, aby po paruset metrach zobaczyć pierwsze zabudowania należącej do gminy Szczawnica wsi Szlachtowa. Asfaltowa droga lekko pnie się w górę, ale pokonanie odcinka Szczawnica- Jaworki nie powinna sprawić większych trudności nawet początkującym rowerzystom, dojeżdżamy do drugiej wsi wchodzącej w skład gminy Szczawnica i tuz za małym rynkiem, kierujemy się w stronę rezerwatu Biała Woda, tuż przed szlabanem oznaczającym początek rezerwatu kończy się droga asfaltowa i zaczynamy jazdę rowerem po drodze gruntowej. Jadąc na rowerze przez rezerwat Biała Woda podziwiamy przepiękne widoki na pobliskie górki, mijamy po drodze liczne bacówki i docieramy do końca rezerwatu.
 Na wprost możemy podjechać/ pod pchać rower na przełęcz Rozdziela i dalej mamy trzy trasy rowerowe:
- Litmanowa na Słowacji
- Wysoka i wzdłuż granicy do Szczawnicy
- w stronę Piwnicznej lub na Przehybę
Rowerem do Białej Wody
Rezerwat Biała Woda

Owce w rezerwacie Biała Woda
Owce w rezerwacie Biała Woda

Trasa rowerowa w Jaworkach
Trasa rowerowa w Jaworkach

Przekraczamy mały potok i tutaj dopiero zaczynamy najtrudniejszy odcinek naszej wyprawy rowerowej, droga cały czas pnie się po górkę, często napotykamy strome podjazdy, nie ma się co załamywać bo tuż za nimi napotykamy odcinki łatwiejsze na których możemy nabrać tchu i odpocząć przed dalszymi podjazdami.
Trudniejszych podjazdów jest około trzech by na koniec najdłuższym i najtrudniejszym podjazdem wspiąć się na najwyższy punkt wyprawy rowerowej, w tym miejscu przecinamy czerwony szlak pieszy biegnący na Przehybę
rowerem po Jaworkach
Na prawo szlak na Przehybę

Biała Woda rowerem
widok na Pieniny

Jaworki trasa rowerowa
Jaworki trasa rowerowa

Ostoja Głuszca w Jaworkach
Ostoja Głuszca w Jaworkach


Rowerem po Pieninach
Tam w oddali Wysoka


Najgorsze już za nami teraz to już tylko z górki z wyjątkiem jednego dość łatwego podjazdu, zjeżdżamy na rowerze w kierunku wsi. Ostatni odcinek można trochę uprzyjemnić i zamiast jady po  wodzie ( tak prowadzi droga) skręcamy w prawo w dobrze widoczna na łące drogę i między nowo wybudowanymi osiedlem domków letniskowych dojeżdżamy do znanego nam już końca asfaltu, tuż obok ostatniego parkingu przed rezerwatem. Charakterystycznym elementem jest "kolorowy domek" mieszkańca Jaworek, jest on jednym z nie licznych Łemków którzy pozostali na ojcowiźnie i nie dali się przesiedlić w ramach akcji Wisła.
rowerem przez łąkę
rowerem przez łąkę

Rowerem po Jaworkach
Rowerowe skróty

Tutaj zjeżdżamy rowerem na drogę główna


Łemkowie w Jaworkach
kolorowy domek w Jaworkach


Do Szczawnicy wracamy wcześniej przebytą drogą asfaltową Jaworki- Szczawnica. Warto przejechać tą trasę rowerową ze względu na piękne widoki na pasmo Pienin, Beskidów jak i ze względu duże urozmaicenie tej trasy rowerowej.
Zapraszamy  noclegi dla rodzin z dzieckiem w Szczawnicy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz