wtorek, 16 grudnia 2014

Pieniny-Majerz

Atrakcje w Pieninach-- hala Majerz
Szczawnica 

14 grudzień, pogoda nie zachęca do spaceru, zamiast śniegu temperatura dodatnia a słońce nieśmiało przebija się przez chmury. Krótka narada gdzie wybrać się na niedzielny spacer i wybieramy Majerz w Pieninach. Jest to zimowe miejsce na spacer, latem na polanach Majerza wypasane są owce dlatego to miejsce wybieramy tylko zimą. Samochodem przez Krościenko n/D dojeżdżamy do Hałuszowej i po kilkuset metrach jazdy wąską lokalną drogą parkujemy na skrzyżowaniu dróg.

Hala Majerz

Majerz 

– duża hala znajdująca się na grzbiecie i stokach Majerza w Pieninach Czorsztyńskich. Przebiega przez nią droga z Krośnicy do Niedzicy oraz odgałęziająca się od niej droga do Czorsztyna (a przy niej wiata dla turystów). Hala ciągnie się od przełęczy Osice aż do zabudowań Czorsztyna i przełęczy Snozka. Przez środek hali prowadzi główny graniowy szlak Pienin. Ze szlaku tego oraz z drogi do Czorsztyna rozległe widoki, m.in. na cały łańcuch Tatr i Pasmo Lubania.
Widok na jezioro czorsztyńskie
Wchodzimy na niebieski szlak i spacerujemy się w kierunku na Czorsztyn, w oddali lekko zamglony pojawia się zamek w Czorsztynie na tle jeziora. Właśnie tutaj latem niebieskim szlakiem rozpoczynamy marsz na Trzy Korony. Jest to najłatwiejsze podejście na Przełęcz Szopka, oddzielającą Czoło od Trzech Koron. Na przełęczy znajduje się okupowana przez turystów polana, a tuż obok niej – bardzo charakterystyczna skała, nazywana za sprawą swojego kształtu Kopą Siana.
W oddali Trzy Korony
Sam spacer jest łatwy i przyjemny, trasa jest długości 3,2 km w obydwie strony i zajmuje ok 40 min. W większości idziemy po równym terenie i nie wymaga większego wysiłku. dzieki temu możemy podziwiać widoki na Tatry, pasmo Lubania, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie.


W oddali Tatry
Dochodzimy do pienińskiej bacówki przy której w sezonie letnim prowadzony jest wypas owiec i gdzie można kupić  góralskie sery ( oscypki) bundz i spróbować żentycy. Odpoczywamy na ławeczce obok opuszczonej zimą bacówce i ta samą ścieżką wracamy do punktu wyjścia
Bacówka na Majerzu
Nie jest to trasa dla wytrawnych turystów a raczej dla spacerowiczów w sam raz na niedzielny spacer.
Będąc w Pieninach, Szczawnicy, Krościenku, Czorsztynie warto wybrać się na ta przechadzkę.