środa, 7 stycznia 2015

Atrakcje w Szczawnicy- Droga Pienińska

Atrakcje w Szczawnicy- Droga Pienińska

Jednym z najpopularniejszych celów wycieczek i spacerów w Szczawnicy jest "Droga Pienińska". Rozpoczyna się w Szczawnicy przy przystani flisackiej, większość turystów właśnie tutaj kończy Spływ przełomem Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Charakterystycznym punktem jest wystająca z wody skała Kotońka z 3 – metrową figurą pienińskiego górala witającego gości wjeżdżających do Szczawnicy.
Skała Kotońka
Początek drogi Pienińskiej

 Droga pienińska 

prowadzi wschodnim brzegiem Dunajca i jest alternatywą dla spływu tratwami, gdyż wędrując nią można na spokojnie podziwiać wszystkie najpiękniejsze widoki przełomu Dunajca. W 2007 roku Droga Pienińska została przystosowana dla osób niepełnosprawnych i do jazdy na rowerze. Jest kontynuacją trasy rowerowej z centrum Szczawnicy do Pienin. Trasa jest zamknięta dla samochodów a na całej długości stoją ławeczki, kosze na śmieci, wiaty dla turystów oraz tablice informacyjne.
Dunajec w Szczawnicy

widok na Dunajec

mewy na Dunajcu

Od przystani flisackiej wyruszamy, podzieloną na pół ( dla pieszych i rowerzystów) asfaltową drogą pod prąd Dunajca. Po prawej mijamy porośnięta krzakami wysepkę na Dunajcu zwaną "Cypel". Aby dostać się na wysepkę, trzeba przejść po drewnianym mostku, tam znajdziemy miejsce na ognisko, ławeczki oraz rzeźba kwiatowa przedstawiająca ptaka.

Przystań flisacka w Szczawnicy


W lewo do schroniska "Orlica"

Droga Pienińska


Mniej więcej w połowie "Cypla" W lewo, ku górze odbija niebieski szlak na Szafranówkę (742 m n.p.m.). Podchodząc tym szlakiem dojdziemy do Schroniska PTTK Orlica oraz mini-muzeum turystyki górskiej w Pieninach.

Idąc dalej, po lewej stronie ujrzymy charakterystyczne wgłębienie w skale porośnięte roślinnością- Grotę Zyblikiewicza . Grota ma nieco ponad 13 m głębokości a pod grotą stoją tablice informatyczne, mapy i ławeczki, na których chętnie wypoczywają  turyści.
widok na Dunajec

Parę kroków dalej mieści się Pawilon Edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego zawierający ekspozycję pt. "Ekosystemy leśne Pienin" oraz makieta Pienin. Wejście do pawilonu przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych a zwiedzanie ekspozycji bezpłatne, wiec zachęcam do oglądania.

Po prawej stronie, tuż za krańcem cypla znajduje się punkt przeprawy łodziami przez Dunajec dla turystów zmierzających na Sokolicę i Trzy Korony.

zimowy Dunajec

Droga schodzi pod sam brzeg Dunajca i dochodzimy do granicy ze Słowacją. Znajduje się tu końcowa przystań słowackiego spływu. Nieco wyżej stoi drewniany budynek – pawilon słowackiego PIENAP. W sezonie można w nim oglądać ekspozycję edukacyjną, a także zakupić przewodniki, mapy i inne wydawnictwa. podobnie jak po polskiej stronie ekspozycje możemy oglądać za darmo.
Granica polsko-słowacka

Pawilon Pienap-u


  No i to jest koniec naszego spaceru drogą Pienińską, wiec zawracamy i tą sama drogą wracamy do Szczawnicy.