poniedziałek, 2 marca 2015

Atrakcje zimą- wyciąg Zebra w Białce

Wyciąg Zebra w Białce Tatrzańskiej.


Pierwszy dzień marca zapowiadał się pięknie, o 7.00 trzy stopnie na minusie, szybka narada co robić w tak ładnie zapowiadający się dzień i jeszcze szybsza decyzja- narty. Wszystkie wyciągi narciarskie w najbliższej okolicy już zaliczone w tym roku, więc jedziemy na Słowację. Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, z każdą minutą słońce coraz wyżej i temperatura rośnie. mijamy po drodze wcześniej już opisywany wyciąg narciarski SKI Slovenská Ves. Pomimo ujemnej temperatury postanawiamy nie korzystać z tego wyciągu, marcowe słońce i dodatnia temperatura szybko zmienią super przygotowaną trasę i jazda nie będzie już taką przyjemnością jakiej szukamy.
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej
Wyciąg narciarski Zebra cennik
Wyciąg narciarski Zebra cennik

Nadkładamy trochę drogi i jedziemy w Tatry na narty, pozostawiając po drodze ładny ale też nasłoneczniony Ośrodek narciarski Bachledova Dolina i jedziemy w poszukiwaniu lepszych warunków narciarskich bliżej Tatr. Czym bliżej gór tym pogoda się pogarsza, chmury coraz niżej, trochę szkoda nam polskiego słońca i żałujemy że wybraliśmy Słowację. Wjeżdżamy do miejscowości Ždziar i po paruset metrach zajeżdżamy na parking do wcześniej już opisywanego Ośrodka narciarskiego Strednica w Ždiarze. Na parkingu już sporo aut w większości Słowaków, Czechów i Polaków, są też Niemcy i Węgrzy, przed zakupem karnetów sprawdzamy śnieg, jest wyborny :-) nie pozostaje nam nic tylko kupić karnety i na stok. W tejże chwili podjeżdżają dwa autokary z młodzieżą a z nich wybiega setka młodych narciarzy- o nie w takich warunkach nie będziemy jeździć tym bardziej że karnety są czasowe i kolejka przy kołowrotku ogranicza liczbę zjazdów.



Wracamy więc do Polski po drodze mijamy Ośrodek narciarski w Jurgowie i zajeżdżamy do Białki Tatrzańskiej. Mamy tam swój ulubiony wyciąg Zebra, skręcamy więc w wąską polną drogę i po ok pół kilometra jazdy parkujemy tuż przy wyciągu narciarskim. Nie jest on może tak znany jak Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, ale właśnie dlatego nam odpowiada.


Wyciąg narciarski Zebra trasy narciarskie
Wyciąg narciarski Zebra trasy narciarskie


Trasa narciarska Zebra w Białce
Trasa narciarska Zebra w Białce
Wyciąg narciarski Zebra w Białce Tatrzańskiej zlokalizowanyjest w Białce Tatrzańskiej pomiędzy Kaniówką, a Banią i Kotelnicą, dla miłośników białego szaleństwa przygotowała 2 trasy o łącznej długości ok 950 m. o łatwym i bardzo łatwym poziomie trudności.  Znajdują się tu świetne trasy narciarskie o długości 750 i 200 metrów. Przygotowana trasa ma przepustowość od 400 do 750 osób na godzinę, a stok ma różnicę wzniesień 112 metrów i zakończony jest wypłaszczeniem. Stok jest położony od strony wschodniej. Wyciąg "Zebra" jest przygotowana do przyjęcia narciarzy zarówno w dzień jak i w nocy, o czym świadczy zamontowane oświetlenie. W przeciwieństwie do innych wyciągów istnieje możliwość zakupu karnetu na ilość zjazdów, jest to o tyle korzystne iż mamy pewność że płacimy tylko za zjazdy, a nie spędzony czas np. w kolejce.
Białka Tatrz. Zebra
Białka Tatrz. wyciąg Zebra

Wyciąg Zebra trasa narciarska
Wyciąg Zebra trasa narciarska

Atuty Wyciągu Zebra w Białce Tatrzańskiej :
- łatwość tras
- długość tras narciarskich
- sztuczne zaśnieżanie
- szkółka narciarska
- zaplecze gastronomiczne
- darmowy grill, można samodzielnie go rozpalić i usmażyć własne kiełbaski
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- wypożyczania sprzętu narciarskiego i serwis
- miła i pomocna obsługa
Wyciąg Zebra darmowy grill
Wyciąg Zebra darmowy grill

Wyciąg Zebra zaplecze gastronomiczne
Wyciąg Zebra zaplecze gastronomiczne 


Jedyny minus jaki  zauważyłem to wąska droga dojazdowa do wyciągu, jednakże częste zatoczki nie utrudniają dojazdu na parking.

Powołując się na rozmowę z właścicielem wyciągu Zebra w Białce Tatrzańskiej poszusować będziemy mogli na trasach jeszcze ok. 2 tygodni. Wiec jeśli lubicie łagodne stoki i dobrze przygotowane trasy narciarskie spieszcie się.