czwartek, 16 kwietnia 2015

Weekend majowy w Szczawnicy

Majówka w Szczawnicy.

Tegoroczny weekend majowy jest dość krótki, rozpoczyna się w czwartek popołudniu i trwa do niedzieli, dlatego warto spędzić go w sercu Pienin. Szczawnica jako największe i jedyne miasto w Pieninach, oprócz ogólnodostępnych szlaków turystycznych, może zaproponować przyjezdnym gościom, ścieżki rowerowe i atrakcyjną ofertę kulturalną.

1 maja - Święto Wód Szczawnickich /organizator - Uzdrowisko Szczawnica/
2 maja - Majówka - Festyn Pod Kolejką /koncert Gosi Andrzejewicz/
3 maja - Msza Patriotyczna na Przysłopie

weekend majowy w Szczawnicy
majówka w Szczawnicy

Weekend majowy w Szczawnicy całodniowe wycieczki w góry.

Najbardziej popularnym celem turystów przybywających na weekend majowy w Pieniny oczywiście są Trzy Korony i Sokolica. Na szczyt prowadza cztery podejścia, od trudnych ze Szczawnicy i Sromowiec do łatwiejszych z Krościenka nad Dunajcem i bardzo łatwego z hali Majerz. Osobiście polecam właśnie tą ostatnią trasę, ze względu na łatwość podejścia, piękne widoki na Pieniny i Tatry oraz dlatego że jest najmniej uczęszczana. Jedynym minusem jest dojazd do punktu startowego, można skorzystać z często jeżdżących busów, wiozących chętnych na spływ przełomem Dunajca. Podczas pierwszego długiego, wiosennego weekendu szczyt zazwyczaj jest oblężony, przez spragnionych pięknych widoków i świeżego powietrza turystów, dlatego trzeba liczyć się z kolejka na platformę na szczycie Trzech Koron.
Wejście na Trzy Korony
Wejście na Trzy Korony

Czerwony Klasztor z Trzech Koron
Czerwony Klasztor z Trzech Koron
Sromowce z Trzech Koron
Widok na Sromowce z Trzech Koron

Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca
Przystań flisacka w Szczawnicy
Przystań flisacka w Szczawnicy

Druga całodniowa wycieczka na jaką warto się wybrać przebywając w Szczawnicy w czasie weekendu majowego jest zdobycie Wysokiej. Na szczyt prowadzą cztery trasy, z centrum Jaworek, z Jaworek przez Durbaszkę , z rezerwatu Biała Woda przez przełęcz Rozdziela i najdłuższa ze Szczawnicy. Najbardziej atrakcyjna i najdłuższa jest trasa ze Szczawnicy i właśnie nią najczęściej wędruje przez Małe Pieniny. Z centrum Szczawnicy wyjeżdżamy kolejką linową na Palenicę, lekkie podejście na Szafranówkę i już wzdłuż granicy ze Słowacją wędrujemy na wschód w kierunku najwyższego szczytu Pienin. Szlak prowadzi szczytami więc jest dobrze nasłoneczniona i w każdym kierunku możemy podziwiać otaczające nas widoki.
Szafranówka z Palenicy
Widok z Palenicy na Szafranówkę

szlak na Wysoką
szlak na Wysoką

Trzy Korony z Wysokiej
Trzy Korony z Wysokiej

Wędrówka na Wysoką
Wędrówka na Wysoką
Następna całodniowa wycieczka na jaka możemy się wyprawić podczas majówki w Szczawnicy jest wyprawa na Przehybę. Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, między innymi z Jaworek,  Szlachtowej,  Szczawnicy , Krościenka, Łącka, Jazowska, Rytra i Piwnicznej. Większość chociaż jeszcze nie wszystkie przeszedłem i uważam że mała ilość turystów decydujących się na zdobycie Przehyby wynika raczej z lenistwa niż trudności samego podejścia. Większość szlaków nie powinno stanowić większego wysiłku dla zdrowego człowieka, a nagrodą jest wspaniała panorama rozpościerająca się ze szczytu Radziejowej na Beskid Sądecki, Pieniny Tatry i Gorce. Podejście z Gołkowic zostawiłem sobie na ten rok, mam nadzieję że uda się zdobyć szczyt co prawda nie pieszo ale rowerem. Mam nadzieję że będzie podobnie jak w przypadku wyprawy rowerem na Przehybe ze Szczawnicy i wycieczka rowerowa będzie udana.
w drodze na Przehybę
w drodze na Przehybę

widok na Wysoką
widok na Wysoką

Na przehybie
Na przehybiePrzyhyba nadajnik

schronisko na Przehybie
schronisko na Przehybie
 Ostatnią całodniową wycieczką na którą warto wybrać się przebywając na weekend majowy w Pieninach jest zdobycie Lubania. Jest to trasa bardziej dla zaprawionych turystów , ze względu na mniejszą ilość punktów widokowych nie jest tak atrakcyjna jak wcześniej opisane wycieczki w góry, ale na pewno warto zdobyć Lubań. Na szczyt można wyjść między innymi z Krościenka nad Dunajcem, Kluszkowiec, Grywałdu, Ochotnicy a także z Turbacza.

Pole namiotowe na Lubaniu
Pole namiotowe na Lubaniu
Lubań
Lubań
 Dwie pierwsze wycieczki prowadzą na szczyty Pienin, w przypadku Przehyby jest to Beskid Sądecki a Lubań znajduje się w Gorcach. Przygotowując się do proponowanych wycieczek warto pamiętać że Pieniny Gorce i Beskidy to też góry i w okresie weekendu majowego możemy natrafić na płaty śniegu i naj prawdopodobnie błoto. Warto więc wybrać się z domu w Pieniny i skorzystać z jednej z propozycji, aby aktywnie spędzić pierwszy w tym roku długi weekend. 
 Na koniec dodam poradę od siebie, nie odkładajcie wyjazdu na ostatnie godziny niedzieli, w przypadku ładnej pogody tłumy turystów odwiedzających Pieniny jest porównywalny z tymi z Zakopanego i wiąże się ze sporymi korkami .