wtorek, 11 listopada 2014

Homole w listopadzie

Szczawnica atrakcje-Jaworki-wąwóz Homole

Korzystając z wolnych chwil podczas długiego weekendu, postanowiłem po raz enty zaliczyć wąwóz Homole. Ranek pochmurny ale ciepły wiec, śniadanko i wyjazd do Jaworek.Wąwóz Homole

 – wąwóz na terenie południowej Polski w Pieninach, a dokładniej w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m.
Jaworki Homole
przed nami Homole

wejście do wąwozu Homole
wejście do wąwozu Homole

Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki, zaraz za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą. Przed wejściem do wąwozu estetycznie wykonane tablice informacyjne i w sezonie turystycznym punkt pobierania opłat za zwiedzanie. Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie skała zwana Wapiennik, a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej (prawej) stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze – w przeszłości poszukiwano tu złota. Za Grzebieniem znajduje się Niska Skała o wysokości 70 m, a za nią Wysoka Skała, mająca aż 120 m wysokości. Skały te mają czerwonawe zabarwienie, świadczące o zawartości żelaza.Dalej trasa prowadzi lesistym i zawalonym rumowiskiem dużych głazów zboczem, po lewej stronie potoku. Dość strome podejście ułatwiają nie dawno zamontowane metalowe schody i poręcze. Towarzyszy nam szum potoku spadającego po kaskadach.


 Potok rozwidla się w kilku miejscach. Ścieżka wyprowadza na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajduje się koszona polana, ławki i stoły dla turystów. Znajdują się tutaj tzw. Kamienne Księgi - skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata.
Dubantowską Dolinka


Kamienne księgi

 Od strony wyjścia z wąwozu wał kamienny, a dookoła polanki wykonana z naturalnych kamieni ścieżka. Idąc nią można z bliska przyglądnąć się wapiennym, zabarwionym na czerwonawo ścianom skalnym na otaczających polankę zboczach.


Trochę to mało jak na niedzielny spacer wiec, kierujemy się zielonym szlakiem w kierunku Wysokiej. Ludzi niezbyt dużo wiec swobodnie spacerujemy i podziwiamy resztki kolorowych liści na drzewach.
zielony szlak

zielony szlak na Wysoką

Dochodzimy do dość stromego podejścia i jako że jest to tylko niedzielny spacerek wracamy tą samą drogą na Bukowinki i do Jaworek.
Szałas na Bukowinkach


Jaworki 

Piechota z centrum Jaworek wracamy na parking, ponownie mijamy wejście do wąwozu i wracamy do domu.
ponownie wejście do wąwozu Homole