wtorek, 25 listopada 2014

Przełom Białki

Atrakcje w Pieninach- Przełom BiałkiWyświetl większą mapę

Przełom Białki

nie jest może tak sławny jak oddalony ok 20 km przełom Dunajca, ale każdy przebywający w Pieninach powinien go zwiedzić. W odróżnieniu od przełomu Dunajca rzeka przepływa między dwoma skałami, na zachodzie Obłazowa oraz Kramnica od wschodu. Stanowią one doskonały punkt widokowy ma Pieniny, Gorce, Spisz, Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i całe Podhale.
Przełom Białki
Przełom Białki Obłazowa
Obłazowa
1
wysokogórska roślinnośćŹródła Białki znajdują się w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. gdzie po połączeniu z Rybim Potokiem spływa do Jeziora Czorsztyńskiego. Rzeka zachowała górski charakter na całej długości, jest jedną z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce. Białka tworzy naturalną granicę oddzielającą Pieniny od Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, chociaż znajdująca się na jej lewym brzegu Kramnica związana jest geologicznie z Pieninami.
Kramnica
Białka
Sosna w Pieninach


Dużą atrakcją Przełomu Białki jest jaskinia Obłazowa. To właśnie tutaj w latach 1985-1992 odnaleziono ślady człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał ją ok. 50 tysięcy lat temu. Podczas wykopalisk odnaleziono tutaj dobrze zachowany, pochodzący sprzed 30 tys. lat najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta. Znaleziono także szczątki zwierząt  m.in: nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej.
wejście do jaskini Obłazowa
1
Jaskinia Obłazowa
przełom Białki - grota

nowożeńcy 

Przebywając w Pieninach czy na Podhalu na pewno warto odwiedzić rezerwat Przełom Białki.