piątek, 22 maja 2015

Rowerem po Pieninach

Trasa rowerowa w Pieninach - dwie przełęcze

Sezon rowerowy w Pieninach dawno już otwarty i przyszła pora na dłuższe i trudniejsze trasy rowerowe.
Początek jak zwykle prowadzi ścieżką rowerową lewym brzegiem potoku Grajcarek w Szczawnicy, którą dojeżdżamy do końcowej przystani spływu Dunajcem, tam dawną drogą pienińska kierujemy się w kierunku Słowacji. Tuż za granicą skręcamy w lewo do słowackiej wioski Leśnica. Trasa częściowo prowadzi ścieżkami rowerowymi ale też asfaltowymi drogami o małym ruchu samochodowym i przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Aby zdobyć Leśnicka przełęcz musimy przejechać ok. 3 kilometrów o różnicy wzniesień 250 m, nachylenie drogi 12% wiec podjazd jest dość ciężki.
Szczegółowy opis tego etapu opisałem w poście Rowerem po Pieninach

ścieżka rowerowa w Szczawnicy
ścieżka rowerowa w Szczawnicy


promenada w Szczawnicy
promenada,Grajcarek i ścieżka rowerowa w Szczawnicy


Spływ Dunajcem przystań
Spływ Dunajcem przystań


Rowerem na Słowację
Pieniny słowackie

Słowacka część Pienin jest znacznie mniejsza, ale ma swoje uroki i na pewno warto zobaczyć to pasmo górskie z innej perspektywy. Pierwszą wioską po słowackiej stronie Pienin jest Leśnica, mała wioska w sercu Pienin, pozłożona jest na wysokości 470–520 m n.p.m. w głębokiej dolinie Leśnego Potoku pomiędzy Małymi Pieninami a Grupą Golicy. Od zachodniej strony dolina ta ciasnym wąwozem (przełom Leśnego Potoku), pomiędzy wapiennymi ścianami Wylizanej i Golicy uchodzi do doliny Dunajca. Leśnica w swojej historii w latach 1938-39 przyłączona była do Polski, niestety po II wojnie światowej przyłączona została do Czechosłowacji. Miejscowi górale w większości zajmują się obsługą ruchu turystycznego, słowacki spływ Dunajcem i licznie odwiedzających wiś polaków z pobliskiej Szczawnicy.
Pieniny Leśnica
Pieniny Leśnica


Leśnicka Przełęcz widok na Pieniny
Leśnicka Przełęcz widok na Pieniny
Ciężki podjazd na leśnicką przełęcz rekompensują nam piękne widoki na Pieniny, Trzy Korony i Tatry. Warto zsiąść z roweru i odpocząć trochę, tym bardziej że przed nami ostry zjazd, prędkość jaka udało mi się bezpiecznie osiągnąć to 64 km/godz. W miasteczku Velky Lipnik skręcamy w lewo droga na Stara Lubowle i ponownie wspinamy się na następną przełęcz Straňanské sedlo. Przełęcz położona na wysokości 730 m n.p.m.  pomiędzy Małymi Pieninami a Magurą Spiską. Jest to szerokie i rozległe siodło położone w grzbiecie po południowej stronie Wysokiej.  Zachodnie stoki spod przełęczy opadają do miejscowości Straniany, wschodnie do Kamionki.Cały rejon przełęczy pokrywają duże łąki, dzięki czemu jest ona dobrym punktem widokowym na Pieniny i Tatry.

rowerem na Słowację
Trzy Korony z przełęczy

wycieczka rowerem na Słowację
Tam w oddali wysoka w Polsce


rowerem na strananske sedlo
strananske sedlo
Po pokonaniu 6,4 km. podjazdu zatrzymujemy się na chwilkę i podziwiamy wiosenne Pieniny, Magurę Spiską i przy ładnej pogodzie Tatry. najtrudniejszy etap wyprawy rowerowej mamy już za sobą i teraz będzie już tylko z górki. Po krótkim odpoczynku, zjeżdżamy w kierunki na Czerwony Klasztor, nie będę tutaj rozpisywał się o atrakcjach i szczegółach, dokładnie opisane jest to we wcześniejszym wpisie Rowerem do Czerwonego Klasztoru
Ścieżka rowerowa wzdłuż Dunajca
Ścieżka rowerowa wzdłuż Dunajca

Przełom Dunajca w Pieninach
Dunajec


Pieniny kwiatki
Pieniny wiosną
Proponowana trasa rowerowa w Pieninach należy do dość trudnych i raczej nie polecam początkującym rowerzystom. Ze względu na dość strome podjazdy i zjazdy bardziej zaawansowani docenią atrakcyjność mojego wyboru i spróbują "zaliczyć" tą 42 km. trasę rowerową w Pieninach.1 komentarz:

  1. Fajne miejsce na wycieczkę rowerową. Ile wyniósł Cię taki wyjazd? W sensie prowiant i tego typu. Kupiłem niedawno nowy rower na szosowy na https://www.bikesalon.pl/ i nie mogę się doczekać, aż wszystko wróci do normy, żeby go zabrać w trasę

    OdpowiedzUsuń