środa, 14 stycznia 2015

Atrakcje w Pieninach- trasy narciarskie

Ośrodki narciarskie w Pieninach.

Stacja narciarska Stajkowa

Wcześniej przedstawiłem ogólnie dwa ośrodki narciarskie w Szczawnicy. W Pieninach oprócz już opisanych wyciągów w Szczawnicy ( Na Palenicę i Arena w Jaworkach) znajdują się nie mniej atrakcyjne stoki narciarskie w pobliskich miejscowościach. Kolejność opisanych ośrodków narciarskich w Pieninach jest uzależniona od odległości od Szczawnicy.
Wyciąg Stajkowa w Krościenku
Wyciąg Stajkowa w Krościenku

W podobnej odległości jak Arena narciarska w Jaworkach czyli ok. 7 km. w miejscowości Krościenko nad Dunajcem znajduje się stacja narciarska Stajkowa.Kameralny wyciąg Stajkowa prowadzą właściciele pensjonatu o tej samej nazwie i oferują dwie trasy narciarskie . Na stoku Stajkowej dwa wyciągi orczykowe, transportują narciarzy na szczyt, ten krótszy (250 m.) dla początkujących, dłuższy (500 m.) dla bardziej zaawansowanych. Położenie po południowej stronie góry, sprawia iż sezon narciarski jest tutaj trochę krótszy.
Pensjonat Stajkowa w Krościenku
Pensjonat Stajkowa w Krościenku
wyciąg Stajkowa trasa narciarska
wyciąg Stajkowa trasa narciarska


Atuty ośrodka narciarskiego Stajkowa:
- sztuczne zaśnieżanie
- oświetlenie
- szkółki narciarskie
- zaplecze gastronomiczne
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- wypożyczania sprzętu narciarskiego i serwis
- dobrze rozbudowana baza noclegowa w Krościenku nad Dunajcem
- położenie na nasłonecznionym stoku
- atrakcyjne ceny

Minusy ośrodka narciarskiego Stajkowa:
- tylko dwie trasy narciarskie na tym samym stoku, sprawia że jest to raczej wyciąg dla gości pensjonatu i okolicznych mieszkańców.
- dość trudne trasy sprawiają, ze nie jest bardzo popularnym miejscem do szusowania na nartach
- brak oślej łączki

Opisując wyciąg w Krościenku znalazłem parę minusów, pomimo to warto wpaść i poszusować na dobrze nasłonecznionym stoku Stajkowej. Wspaniałe widoki na Pieniny i nasłonecznienie na pewno nam to z rekompensują. Najlepszą opcją wydaje się połączenie noclegu w pensjonacie z jazdą na nartach, gdyż dla swoich gości, właściciele oferują karnety bardzo atrakcyjnej cenie.

Stacja narciarska Czorsztyn-Ski

Zastanawiałem się czy to Pieniny czy może już Gorce, po wizycie na stronie Wiki nadal na 100% nie jestem przekonany ( moim zdaniem to Gorce)- niech będzie że to Pieniny.
Stacja narciarska Czorsztyn-Ski
Stacja narciarska Czorsztyn-Ski

Z drogi wojewódzkiej Nowy Sącz- Nowy Targ, wyjeżdżamy na przełęcz Snozka , przy ładnej pogodzie warto zatrzymać się tutaj i podziwiać przepiękny widok rozpościerający się na całą okolicę. Możemy zobaczyć m.in. cztery parki narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański, Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry oraz całą Kotlinę Nowotarską. Po parunastu metrach skręcamy w prawo, po lewej stronie mijamy Kluszkowce i docieramy na koniec miejscowości, tam już z daleka widać oświetlone stoki narciarskie- to właśnie Stacja narciarska Czorsztyn-Ski. Pomimo lokalizacji w Pieninach panuje tutaj klimat podtatrzański, temperatury są znacznie niższe niż w położonej po przeciwnej stronie góry Wdżar Krośnicy.
Stacja narciarska Czorsztyn-Ski dzięki specyficznemu mikroklimatowi zazwyczaj jako pierwsza otwiera sezon narciarski w Pieninach. Do dyspozycji narciarzy przygotowano 2 kolejki krzesełkowe, 4 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości 4360 m.:
- trasa nr 1 Niebieska/Czerwona  1200 m. średnia
- trasa nr 2 Niebieska                           460 m. łatwa
- trasa nr 3 Czerwona                           900 m.   trudna FIS
- trasa nr 4 Zielona                           100 m. bardzo łatwa
- trasa nr 5 Zielona                           100 m. bardzo łatwa
- trasa nr 6 Czerwona                           900 m. trudna
- trasa nr 7 Niebieska                           500 m.   średnia
- trasa nr 8 Niebieska                           200 m.    łatwa
Stacja narciarska Czorsztyn-Ski

Czorsztyn Ski dolna stacja
Czorsztyn Ski dolna stacja


Czorsztyn Ski trasa narciarska
Czorsztyn Ski trasa narciarska


trasa narciarska w Kluszkowcach


Różnorodność tras narciarskich sprawia, że każdy amator białego szaleństwa będzie usatysfakcjonowany z wyjazdu na narty w Pieniny!.
3 komentarze:

  1. Pieniny nie wydają się atrakcyjnym pomysłem na zimowe ferie. Osobiście zakochałem się w Beskidach. W zeszłym roku byłam pierwszy raz, za namową rodziców, którzy często tam jeżdżą na narty. W tym roku kupiłam nowy sprzęt narciarski na stronie https://www.snowshop.pl/ i myślałam o tym, żeby go sprawdzić na alpejskich stokach

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne widoki, ja teraz siedzę nad dokumentacją aby dostać dodatek. Czytałem w tym miejscu https://www.zus.info.pl/dodatek-dla-sierot-zupelnych-ile-wynosi-i-kto-ma-do-niego-prawo/, że nie jest to trudne do załatwienia. Mam nadzieję, że po tym bd mógł wyjechać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wypady na narty to super sprawa. Zaopatrzcie się tu może w bagażniki samochodowe od http://www.amos.auto.pl czy też w boks dachowy

    OdpowiedzUsuń