niedziela, 11 stycznia 2015

Trasy narciarskie w Szczawnicy

Trasy narciarskie w Szczawnicy


Kolejka linowa na Palenicę w Szczawnicy

Szczawnica mimo iż jest znanym polskim uzdrowiskiem, przez wiele lat była nie obecna na narciarskiej mapie Polski. Dopiero w 1991 roku PKL wybudowała kolejkę linową na Palenicę w Szczawnicy. Wyciąg okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego w następnych latach powiększano infrastrukturę rekreacyjno- sportową, co stanowiło uzupełnienie oferty przewozowej kolejki. Nowe trasy narciarskie , oświetlenie, wyciągi i system sztucznego naśnieżania sprawiło iż Palenica wraz z Szafranówką jest bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim w południowej Polsce.Na stokach Palenicy i Szafranówki do dyspozycji amatorom śnieżnego szaleństwa przygotowano cztery trasy narciarskie o długości 3,6 km. o różnym stopniu trudności. Na Szafranówce znajdują się trasy dla początkujących narciarzy, dwa wyciągi orczykowy obsługują trasy o łatwej i średnim stopniu trudności.
Dla małych dzieci i uczących się dopiero jeździć na nartach po prawej stronie stoku przygotowano tzw. oślą łączkę. Łatwość tras i duży wybór szkółek i instruktorów narciarskich, sprawi, że każdy powinien podszkolić technikę jazdy i nie będzie miał problemu z pokonaniem 1800 m trasy rodzinnej ( średnio trudna) prowadzącej do dolnej stacji kolejki. W wymienione trasy narciarskie są oświetlone i w miarę potrzeby sztucznie dośnieżane.Dla bardziej zaawansowanych narciarzy na północnym stoku Palenicy przygotowano jedna z nielicznych tras narciarskich w Polsce z homologacja FIS. Trasa o długości 1000 m dla średnio zaawansowanych amatorów białego szaleństwa stanowi nie lada wyzwanie, dlatego polecam ja bardziej zaawansowanym narciarzom. Ta trasa nie jest oświetlona !. Dodatkowym plusem ośrodka narciarskiego na Palenicy niewątpliwie są wspaniałe widoki na Pieniny, Tatry, Gorce i możliwość kąpieli słonecznych na szczycie.

Atuty ośrodka narciarskiego na Palenicy:
- różnorodność tras
- długość tras narciarskich
- sztuczne zaśnieżanie
- oświetlenie
- szkółki narciarskie
- zaplecze gastronomiczne
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- położenie w centrum Szczawnicy
- liczne wypożyczanie sprzętu narciarskiego i serwis
- dobrze rozbudowana baza noclegowa w SzczawnicyNie wszystko jednak jest tak dobrze jak mogło by się wydawać. Z własnych obserwacji a także z rozmów z gośćmi korzystających z tych tras narciarskich jest też parę wad. Położenie kolejki linowej na Palenicę w centrum Szczawnicy to niestety utrudniony dojazd do parkingu przy dolnej stacji, a także:
- dość stromy zjazd z górnej stacji do pozostałych wyciągów
- brak oślej łączki w bezpośrednim sąsiedztwie dolnej stacji
- nudny i płaski dojazd trasą rodzinna
- cena ( za jakość się płaci) - PKL przygotowała atrakcyjne cenowo karnety
- kolejka czynna tylko do ok godz. 20.00
Trasa rodzinna na stoku Palenicy
Trasa FIS na stoku Palenicy- trudna
Trasa rodzinna na Palenicy nocą


Arena Narciarska Jaworki Homole


Drugim ośrodek narciarski w Szczawnicy to znajdująca się ok 6 km od centrum Szczawnicy Arena Narciarska Jaworki Homole. U podnóży Małych Pienin, 6 km. na wschód od Szczawnicy znajduje się wieś Jaworki. Należy do gminy Szczawnica i posiada mnóstwo atrakcji turystycznych. Latem warto zwiedzić rezerwat Biała Woda, zdobyć szczyt Wysokiej, odwiedzić Muzyczną Owczarnie. To właśnie tutaj w  otoczeniu rezerwatów przyrody Wąwóz Homole i Zaskalskie-Bodnarówka, na północnym stoku Bukowinek znajduje się dolna stacja wyciągu. W centrum Jaworek skręcamy w prawo i po ok 50 metrach ponownie w prawo, kierując się na rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka, po ok 300 metrach parkujemy na jednym z parkingów.
Do dyspozycji narciarzy przygotowano dwa punkty małej gastronomi, bezpłatny parking, wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego.


Stacja narciarska "Homole" dla miłośników białego szaleństwa przygotowała 6 tras o łącznej długości ok 3600 m. o zróżnicowanym poziomie trudności.
 -trasa nr 1 – sztucznie zaśnieżana o długości około 600 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona) przeznaczona zarówno dla amatorów jak również dla potrzeb klubów narciarskich. Trasa posiada homologacje PZN do slalomu.
-trasa nr 1 a – trasa dojazdowa do stoku przeznaczonego do rozgrywania zawodów narciarskich o długości 200 metrów, łatwa, sztucznie zaśnieżana i ratrakowana.
-trasa nr 2 – trasa główna obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana i oświetlona o długości około 700 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona)
-trasa nr 3 – trasa do treningów i zawodów położona obok kolei linowej, sztucznie zaśnieżana o długości około 760 metrów o małym i średnim stopniu trudności (niebieska i czerwona). Posiada homologacje PZN do slalomu giganta.
-trasa nr 4 – najbardziej wysunięta w kierunku wschodnim, nieprzygotowywana ratrakiem, przeznaczona dla doświadczonych narciarzy potrafiących radzić sobie w trudnych warunkach i świeżym śniegu. Bardzo trudna o długości ponad 900 metrów.
-trasa nr 5 – Trasa ta jest położona obok wyciągu „KROKUS”. Jest to trasa bardzo łatwa, zaśnieżana i przeznaczona dla naszych najmłodszych klientów stawiających pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów lub samodzielnie
-trasa nr 6 – położona obok wyciągu orczykowego „Storczyk” w górnej części ośrodka narciarskiego, zaśnieżana i ratrakowana. Trasa jest łatwa (niebieska) przeznaczona do nauki jazdy na nartach.


Duża rozległość, długość i zróżnicowanie trudności, łatwe trasy zjazdowe (niebieskie) i średnio trudne (czerwone)  sprawia, że ośrodek narciarski "Homole" w Jaworkach jest idealnym miejscem do bezpiecznej nauki jazdy na nartach i deskach snowboardowych.
ośrodek narciarski "Homole" w Jaworkach
ośrodek narciarski "Homole" w Jaworkach
Arena narciarska Homole w Jaworkach
Arena narciarska Homole w Jaworkach
Dolna stacja Homole Jaworki
Dolna stacja Homole JaworkiAtuty ośrodka narciarskiego Arena Narciarska Jaworki Homole
- różnorodność tras
- długość tras narciarskich
- sztuczne zaśnieżanie
- oświetlenie
- szkółki narciarskie
- zaplecze gastronomiczne
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- położenie w centrum Jaworek
- wypożyczania i serwis sprzętu narciarskiego
- dobrze rozbudowana baza noclegowa w Jaworkach
- trudne trasy freeridowe (nie ratrakowane)
- trasa ze stałym pomiarem czasu
- bliskość rezerwatów przyrody Homole i Zaskalskie-Bondarówka

Świetna lokalizacja ośrodka narciarskiego "Arena"  sprawia, że trudno zaleście jakieś mankamenty,  za mały minusik można uznać wąską drogę dojazdowa do wyciągu i troszkę trudniejsza końcówkę trasy.

Na terenie gminy Szczawnica znajdują się 2 ośrodki narciarskie z 12 trasami o łącznej  długości  7200 m.od bardzo trudnej z Palenicy do oślich łączek na Szafranówce i w Jaworkach. Różnorodność tras narciarskich sprawia, że każdy amator białego szaleństwa będzie usatysfakcjonowany z wyjazdu na narty do Szczawnicy.

10 komentarzy:

 1. Akurat ja na nartach nie potrafię jeździć i chyba od razu bym się połamała na takim stoku. Moim zdaniem wyjeżdżając na taką wycieczkę to warto jest od razu mieć ubezpieczenie https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wakacje/ gdyby coś miało się nam przytrafić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem jest taki ranking https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ranking w którym możemy wybrać najlepszą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przed każdym wyjazdem kupuje ubezpieczenie narciarskie na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie, nie kosztuje ono dużo a dzięki temu mogę odpoczywać w spokoju na stoku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha! Ja już wypatrujęzimy, może w tym roku uda nam się wyjechać całą rodziną. Ale tak dawno nie jeździła, że najpierw muszę wykupić OC :P
   https://ubezpieczamy-auto.pl/od-czego-zalezy-wysokosc-oc/

   Usuń
 5. Ja też uwielbiam wyjazdy narciarskie, czasami do Włoch, a czasami lubimy sobie na Harendę pod Zakopane pojechać. Zawsze wolimy jednak dmuchać na zimne i się ubezpieczyć, ponieważ mój przyjaciel z pracy miał już taką sytuację, że złamał nogę i niestety odszkodowania nie dostał, w szpitalu musiał zapłacić. Ja na https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-narciarskie/ zazwyczaj szukam ubezpieczeń narciarskich. Jestem pasjonatem, lubię poszaleć na stoku więc lepiej mieć to ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na nartach bardzo łatwo jest się nauczyć jeździć ale przed tym warto wykupić dobre Ubezpieczenie NNW gdyby coś poszło nie tak haha

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdyby ktoś potrzebował szybkiej gotówki na wyjazd w góry to polecam Vivus.pl. Dostajemy 3000zł i oddajemy też 3000zł, polecam! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń