środa, 1 października 2014

Pieniny trasa rowerowa 4

Pieniny trasa rowerowa Przełęcz leśnicka- Leśnica

Poprzedni post zakończyłem na Leśnickiej Przełęczy
  

Wiec jedziemy dalej z foto relacją
tyle już za mną
Tak, tak tam na dole zaczyna się podjazd, na szczęście jestem już na górze. Chwila przerwy, rzut oka na Tatry, Wielki Lipnik
Lipnik a w oddali Tatry
w przeciwną stronę na Małe Pieniny
Panorama Pienin
Panorama Małych Pienin
W oddali na zachodzie Trzy Korony
Trzy Korony
Z górki na pazurki, parę minut zjazdu w stronę Leśnicy
już z górki
Jazda z prędkością przekraczającą 60 km/h to na prawdę frajda, rekompensująca wcześniejsze trudy.
Leśnica
Ostatni etap wycieczki rowerowej przed nami, wjeżdżamy do Leśnicy.
Leśnica (słow. Lesnica, niem. Leschnitz, węg. Erdős, do 1902 Lesnicz) – wieś w północnej Słowacji (w historycznym regionie Spisz), położona w powiecie Lubowla. Jest to jedyna miejscowość całkowicie położona w środku Pienin. Rozłożona jest na wysokości 470–520 m n.p.m. w głębokiej dolinie Leśnego Potoku pomiędzy Małymi Pieninami a Grupą Golicy. Od zachodniej strony dolina ta ciasnym wąwozem (przełom Leśnego Potoku), pomiędzy wapiennymi ścianami Wylizanej i Golicy uchodzi do doliny Dunajca.
Miejscowość utrzymuje silne kontakty z pobliską Szczawnicą, z której często przychodzą tutaj pieszo polscy turyści (30 min.). Dojazd samochodem możliwy jest okrężną drogą przez Czerwony Klasztor i przełęcz pod Tokarnią. Licznie przychodzą tutaj szczawniczanie na odpust na św. Michała (29 września). Obecnie wieś jest jednym z centrów ruchu turystycznego w słowackiej części Pienin. Wielu jej mieszkańców zajmuje się obsługą spływu Dunajcem. W zimie działa wyciąg narciarski. Dla potrzeb turystów istnieje restauracja, centrum turystyczne, pensjonaty i schronisko turystyczne (Chata Pieniny). 


Zapraszam do przeczytania pozostałych opisów trasy rowerowej-
część 1
część 2
część 3

część 5
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz