wtorek, 7 października 2014

Trasa rowerowa w okolicach Szczawnicy

Trasa rowerowa Szczawnica

- Litmanowa- Stara Lubovna- Hniezdne- Kamienka- Velky Lipnik- Haligovce- Czerwony Klasztor- Szczawnica

Podczas wakacji wraz z grupą znajomych postanowiliśmy wybrać się na jedną z tras rowerowych w Szczawnicy.

Szukaliśmy trasy całodziennej i niezbyt trudnej, ze względu na 10 letnie dziecko i nasze amatorskie podejście do jazdy na rowerze.
Po długich dyskusjach i typowaniu trasy rowerowej w okolicy Szczawnicy nasz wybór padł na trasę zaznaczoną na poniższych mapkach.
Nie umiem zaznaczyć jednej trasy, a może nie da się zrobić tego w mapach Googla wiec trasa rowerowa podzielona jest na 2 etapy.


Pierwszy etap długości 9,9 km. różnica wzniesień 375 m

Drugi etap trasy rowerowej długość 50,1 kmSzczawnica

Zbiórka na parkingu obok UM w Szczawnicy i w pięcio osobowym składzie ruszamy droga asfaltową w kierunku Jaworek. Ulicą Szlachtowską, przez Malinów, Szlachtową docieramy do Jaworek, a tam kierujemy się w stronę rezerwatu Biała Woda.
Szlachtowa- dawna wieś łemkowska położona na terytorium Beskidu Sądeckiego, w dolinach Sielskiego Potoku i Grajcarka. Jest najbardziej wysuniętą na zachód wsią w Polsce, zamieszkałą niegdyś przez autochtoniczną ludność ruską. Warto zboczyć trochę z głównej drogi i zwiedzić po rusinowską cerkiew a teraz kościół, z zabytkowym ikonostasem.
Szlachtowa
Kościół w Szlachtowej
Carskie wrota
Szlachtowa - Carskie Wrota
Wracamy na drogę główna, jak dotąd trasa rowerowa jest łatwa, szybka i przyjemna.
Około 300 m dalej po lewej stronie znajduje się nowo otwarta siedziba Muzeum pienińskiego, ekspozycja prowadzi zwiedzających szlakiem przeszłości regionu pienińskiego. Poznajemy tych, którzy tu od wieków mieszkali, zanim powstało uzdrowisko w Szczawnicy. Dowiadujemy się, czym była dla nich rzeka Dunajec i górskie połoniny. Usłyszymy dlaczego musieli opuścić swoje domy i ziemie. Zaczynamy spacer galerią Dunajca – rzeką, która łączy pienińskie miejscowości: Czorsztyn, Sromowce, Szczawnicę i Krościenko, wpisując się w ich historię.
Po około 2 km dojeżdżamy do Jaworek i kierujemy się w stronę Białej Wody, po lewej stronie mijamy "Muzyczną Owczarnie" i docieramy do końca asfaltu i ostatnich domów. Warto zwrócić uwagę na przydrożne kapliczki w Jaworkach.
kapliczka w Jaworkach
Jaworki kapliczka

wnętrze kapliczki
wnętrze kapliczki
Docieramy do rezerwatu Biała Woda - składa się z 4 oddzielnych, blisko siebie położonych fragmentów, położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Fragmenty rezerwatu oddzielone są od siebie pastwiskami i polami uprawnymi. Celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz interesującej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadkich roślin. Rezerwat ma bardzo ciekawą budowę geologiczną z przewagą skał wapiennych z okresu jury i kredy, tworzących urozmaicone formy przestrzenne.
Biała Woda
Biała Woda


Jaworki Biała woda
Wypas owiec- Biała Woda

Cały czas jedziemy wzdłuż potoku Biała woda drogą szutrową, często czy to przez mostki czy bezpośrednio przez wodę   Po drodze mijamy okoliczne bacówki i zbliżamy się do najtrudniejszego etapu naszej wycieczki rowerowej, czyli przełęcz Rozdziela. Odbijamy z drogi na żółty szlak pieszy i tutaj kończy się jazda na rowerze a zaczyna mozolne pchanie pod górkę. Mniej więcej w połowie wzniesienia bacówka, stolik ławki i przepiękne widoki na rezerwat Biała Woda , Wysoką, i w oddali Pieniny.
Biała Woda zdjecie
widok na rezerwat
Jaworki Pieniny
Pieniny
Warto spróbować bacowskich wyrobów z mleka owczego, bundz, oscypek, żentyca - Dwa pierwsze można kupić na straganach w centrum Szczawnicy, ale smak mają zupełnie inny i raczej nie mają nic wspólnego z wyrobem prosto z bacówki.
pieniny wypas owiec
owieczki

Jeszcze ostatnie 700 m pod górkę i docieramy do granicy państwowej ze Słowacją- Przełęcz Rozdziela 803 m n.p.m. Ciąg dalszy w następnym wpisie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz