środa, 1 października 2014

Pieniny trasa rowerowa 5

Pieniny trasa rowerowa Leśnica -Szczawnica

Poprzedni post zakończyłem w Leśnicy
  

Wiec jedziemy dalej z foto relacją
Leśnicka Chata
To wracamy z wojaży zagranicznych w polską cześć Pienin do Szczawnicy
Pieniny Szczawnica
Szczawnica – miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem. Usytuowanie Uzdrowiska w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.
Szczawnica

Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XVI wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają zarówno mieszkańcy jak i kuracjusze z niemalże całego świata. Nieodłącznym elementem Uzdrowiska Szczawnica jest wspaniała Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji gości są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Szczawnica posiada obecnie 8 czynnych źródeł mineralnych. Są to szczawy alkaliczno - słone zawierające znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu.
Grajcarek
Wracamy ścieżką pieszo-rowerowa do Szczawnicy
Już Szczawnica
Mam nadzieję że nie zmęczyło Was czytanie i oglądanie 5 postów opisujących wyprawę na Leśnicka przełęcz bardziej niż sam podjazd :-).


Zapraszam do przeczytania pozostałych opisów trasy rowerowej-
część 1
część 2
część 3
część 4