poniedziałek, 16 lutego 2015

Atrakcje zima- Bachledova Dolina

Słowacja narty Bachledova Dolina

Po sobotnio wieczornym wyjeździe na narty do SKI Slovenská Ves, cztery godziny wieczornej jazdy na stoku to tylko 5 Euro,  poczułem mały niedosyt. Sprawdziłem prognozy pogody na niedzielę, ma być słonecznie z lekkim mrozem. Większość okolicznych wyciągów narciarskich w okolicy mam juz zaliczone, więc pytanie gdzie? Przeglądając strony internetowe z wyciągami narciarskimi na Słowacji, wpada mi w oko Ośrodek narciarski Bachledowa Dolina. Postanowiłem sprawdzić tak ostro reklamujący sie w Polsce kompleks narciarski w Bachledowskiej dolinie. 
narty na słowacji
droga do bachledowej doliny

W skład kompleksu narciarskiego wchodzą 3 ośrodki: Frankowa, Jeziersko i Bachledowa. Z tych trzech miejscowości można wyciągami wyjechać na szczyt i korzystać na jednym skipasie z pozostałych. Najbliżej od Szczawnicy znajduje się należący do kompleksu wyciąg  we Frankowej, na stronie podają że wyciąg nie jest jeszcze czynny :-(.
Bachledova dolina trasy
Bachledova dolina trasy

Następna dolna stacja kolejki linowej jest w Jeziersku. Dzień wcześniej postanowiłem sprawdzić co i jak. Droga przez Jeziersko jest bardzo wąska, na moje standardy jednokierunkowa, co kilkadziesiąt metrów są wjazdy do domów i zatoczki, więc przy wymijaniu mamy się gdzie przytulić aby przepuścić jadące z góry auta. mniej więcej w połowie drogi do wyciągu w Jeziersku, znak nakazujący jazdę tylko z łańcuchami, jako doświadczony góral ignoruję go i po zaśnieżonej drodze pomału wspinam się do parkingu. Widać już wyciąg i kasę, parkuję auto na jednym z trzech małych parkingów i po parudziesięciu metalowych schodach dochodzę do kasy Rozmowa z bardzo uprzejmą panią uświadamia mnie  iż najbliższy wyciąg orczykowy jest nie czynny a do znajdującej się trochę wyżej kolejki krzesełkowej dowozi nas ratrak. Kasjerka doradza aby auto zostawić na początku wsi a do wyciągu dojechać Skibusem, nie to niestety nie dla mnie. Przyzwyczajony jestem raczej do dojazdu pod sam wyciąg i tam zakładania sprzętu narciarskiego.
Pozostaje mi tylko nie sprawdzony dojazd ze wsi Zdiar, więc dokładam 29 km. Dojazd do Bachledowskiej Doliny jest dużo lepszy, droga szeroka i odśnieżona a na dużym parkingu pracownicy kierują nas na wolne miejsce. Narciarzy jest już sporo więc pośpiesznie przebieramy się, bierzemy narty i do kasy. Chwila zastanowienia i jak na pierwszy raz wybieramy 2 godz. karnet po 15 euro + 2 euro kaucji.
wyciąg Bachledova Dolina
wyciąg Bachledova Dolina


Pogoda wyśmienita niebo niebieskie, żadne chmurki, słońce i przepięknie wyglądające zaśnieżone Tatry.
Chwilę stoimy w kolejce i zasiadamy do wygodnej kanapy, w przeciwieństwie do pienińskich wyciągów dopracowany jest tutaj każdy szczegół, tak aby pobyt i jazda na nartach były przyjemnością.
stok Bachledova Dolina
stok Bachledova Dolina


krzesełko Bachledova Dolina
krzesełko Bachledova Dolina
Bachledova Dolina górna stacja
Bachledova Dolina górna stacjaNa szczycie lekkie zamieszanie, która trasę wybrać ?, a jest tego sporo. Trasa niebieska w stronę Zdiaru  z wysokości krzesełka wyglądała na zbyt płaską i raczej nudną, wiec śmigamy niebieską na Jeziersko. Tak to jest to !, stok dobrze przygotowany, śnieg zmrożony i lekki, jazda to czysta przyjemność.Słoneczna pogoda i rosnąca temperatura sprawia iż postanawiamy sprawdzić niebieską trasę narciarską do Zdiaru. Wrażenia jakie odniosłem podczas jazdy krzesełkiem na szczyt potwierdziło się w czasie zjazdu, zdecydowanie nie jest to trasa dla mnie. Początek płaski i nie da się nic pokręcić, pozostaje jazda na krechę, po ok. 1/3 trasy trochę stromizny i ponownie wy płaszczenie. W połowie kończę zakrętasy i ponownie krecha, abym nie musiał się wspomagać kijkami. Ostatni odcinek bardziej stromy zakończony dość małym miejscem do wyhamowania tuz przy hotelu i kolejka narciarzy.
łatwa trasa narciarska do Jezierska
łatwa trasa narciarska do Jezierska


Trasa niebieska do jezierska
Trasa niebieska do jezierska
Jeziersko trasa łatwa
Jeziersko trasa łatwa


Pozostały czas poświęcam na jazdę w kierunku Jezierska, tam lepszy śnieg i trasa w sam raz dla mnie. Kolor trasy narciarskiej jest trochę mylący i z obserwacji innych narciarzy określiłbym go na ciemno niebieski. Czas szybko ucieka i zbliża się koniec 2 godz. karnetu, przed ostatnim zjazdem dłuższą przerwa na szczycie i sesja fotograficzna Tatr i obiektów rekreacyjnych. 
Bachledova Dolina na szczycie
Bachledova Dolina na szczycie
Bachledova Dolina dla dzieci
Bachledova Dolina dla dzieci

Bachledova Dolina widok na Tatry
Bachledova Dolina widok na Tatry


Bachledova Dolina niebieska trasa narciarska
Bachledova Dolina niebieska trasa narciarska

Zdecydowanie 2 godzinny karnet jest zbyt krótki, udało na się zjechać tylko 6 razy i jestem nie wyżyty, następnym razem wykupię całodzienny co i Wam polecam.

Ośrodek narciarski Bachledova Dolina dla miłośników białego szaleństwa przygotowała 8 wyciągów narciarskich, 12 tras, o łącznej długości ok 11 300 m. o zróżnicowanym poziomie trudności.

Atuty 
- mnogość tras narciarskich
- sztuczne zaśnieżanie
- atrakcje dla dzieci
- szkółki narciarskie
- zaplecze gastronomiczne
- dobrze przygotowane trasy
- darmowy parking
- ratrakowanie tras
- wypożyczania sprzętu narciarskiego i serwis
- dobrze rozbudowana baza noclegowa w pobliskich miejscowościach
- atrakcje poza narciarskie

Na minus ośrodka narciarskiego Bachledova Dolina przemawiają:
- czasowe karnety
- duża liczba narciarzy
- brak możliwości sprawdzenia pozostałego czasu
- relatywnie mało zjazdów w 2 godz.
- zaniedbana stacja Jeziersko
- trochę drogo

Do Polski wracamy inną już drogą mijając wcześniej opisany Ośrodek narciarski Strednica w Ždiarze  po paru kilometrach mijamy wyciąg w Jurgowie- ale i nim kiedyś :-)
Strednica w Ždiarze
Strednica w Ždiarze
wyciąg Strednica Żdiar
wyciąg Strednica Żdiar 


Dbałość o komfort narciarzy, przygotowanie atrakcji nie tylko dla narciarzy, plac zabaw dla dzieci, liczne punkty gastronomiczne i widokowe, sprawiają że jest to atrakcyjna stacja narciarska dla rodzin z dziećmi, początkujących jak i bardzo zaawansowanych narciarzy- polecam !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz